Scientific Committee

Paolo Adravanti, ITALY
Sufian Ahmad, SWITZERLAND
Eduard Alentorn-Geli, SPAIN
Peter Angele, GERMANY
Elizabeth Arendt, UNITED STATES
Paolo Arrigoni, ITALY
Atesch Ateschrang, GERMANY
Olufemi Ayeni, CANADA
Kristoffer Barfod, DENMARK
Johannes Barth, FRANCE
Thomas Bauer, FRANCE
Johannes Beckmann, GERMANY
Knut Beitzel, GERMANY
Massimo Berruto, ITALY
Stefano Bini, UNITED STAES
Lars Blond, DENMARK
Berte Bǿe, NORWAY
Tommaso Bonanzinga, ITALY
Nicolas Bonin, FRANCE
Achilleas Boutsiadis, GREECE
Murat Bozkurt, TURKEY
GianLuigi Canata, ITALY
Mike Carmont, UNITED KINGDOM
António Cartucho, PORTUGAL
Antonia Chen, UNITED STATES
Martin Clauss (EBJIS), SWITZERLAND
Ricardo Compagnoni, ITALY
Ramon Cugat, SPAIN
Laura de Girolamo, ITALY
Stefano della Villa, ITALY
Guillaume Demey, FRANCE
Pieter D’Hooghe, QATAR
Michael Dienst, GERMANY
Karl Eriksson, SWEDEN
Max Ettinger, GERMANY
Julian A. Feller, AUSTRALIA
Giuseppe Filardo, ITALY
Magnus Forssblad, SWEDEN
Francesco Franceschi, ITALY
Sandro Fucentese, SWITZERLAND
Pablo Gelber, SPAIN
Alan Getgood, CANADA
Alli Gokeler, NETHERLANDS (GERMANY)
Enrique Gomez Barrena, SPAIN
Alberto Grassi, ITALY
Daniel Guenther, GERMANY
Andreas Halder, GERMANY
Karen Hambly, UNITED KINGDOM
Mirco Herbort, GERMANY
Elmar Herbst, GERMANY
Phillip Heuberer, AUSTRIA
Pedro Hinarejos Gomez, SPAIN
Yuichi Hoshino, JAPAN
Damir Hudetz, CROATIA
AndreasB. Imhoff, GERMANY
Pier Indelli, UNITED STATES
Jón Karlsson, SWEDEN
Gino M.M.J. Kerkhoffs, NETHERLANDS
Oliver Kessler, SWITZERLAND
Vikas Khanduja, UNITED KINGDOM
Christoph Kittl, AUSTRIA
Markus Knupp, SWITZERLAND
Baris Kocaoglu, TURKEY
Sebastian Kopf, GERMANY
Werner Krutsch, GERMANY
Ryosuke Kuroda, JAPAN
Lior Laver, UNITED KINGDOM
Michael Liebensteiner, AUSTRIA
Heinz Lohrer, GERMANY
Umile Longo, ITALY
Angelina Lukaszenko, RUSSIA
Sebastien Lustig, FRANCE
Vincenzo Madonna, ITALY
Giulio Maria Marcheggiani Muccioli, ITALY
Frank Martetschläger, GERMANY
Robert G. Marx, UNITED STATES
Geert Meermans, NETHERLANDS
Gilbert Moatshe, NORWAY
Stefan Mogos, ROMANIA
Caroline Mouton, LUXEMBOURG
Andreas M. Müller, SWITZERLAND
Volker Musahl, UNITED STATES
Norimasa Nakamura, JAPAN
Stefan Nehrer, GERMANY
Phillip Niemeyer, GERMANY
Geoffroy Nourissat, FRANCE
Francesco Oliva, ITALY
Chris Pearce, UNITED KINGDOM
Wolf Petersen, GERMANY
Nicolas Pujol, FRANCE
Filippo Randelli, ITALY
Mario Ronga, ITALY
Claudio Rosso, SWITZERLAND
Gonzalo Samitier, SPAIN
Sven Scheffler, GERMANY
Ninni Sernert, SWEDEN
Elvire Servien, FRANCE
Petri Sillanpää, FINLAND
Pawel Skowronek, POLAND
Jess Snedeker, SWITZERLAND
Tim Spalding, UNITED KINGDOM
Pietro Spennacchio, ITALY/LUXEMBOURG
Johanne Stephan, UNITED KINGDOM
Sjoerd Stufkens, NETHERLANDS
Andras Tallay, HUNGARY
Reha Tandogan, TURKEY
Moritz Tannast, SWITZERLAND
Carsten Tibesku, GERMANY
Thomas Tischer, GERMANY
Bruno Toussaint, FRANCE
Phillipe Tscholl, SWITZERLAND
Gabriëlle Tuijthof, NETHERLANDS
Robert van Cingel, NETHERLANDS
Michel van den Bekerom, NETHERLANDS
Niek van Djik, NETHERLANDS
Peter Verdonk, BELGUIM
Jan Verhaar, NETHERLANDS
Evert Verhagen, NETHERLANDS
Suzanne Werner, SWEDEN
Stefano Zaffagnini, ITALY
Thore Zantop, GERMANY